PODSUMOWANIE MMBS 2016.

 Podsumowanie MMBS 2016

Czwarty raz wspólnie świętowaliśmy w październiku. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
za nami… Tegoroczne hasło: Książka to dopiero początek dało nam wiele sposobności poznania Waszego zdania na ten temat. Dziękujemy wszystkim wychowawcom za zaangażowanie uczniów do stworzenia plakatu kończącego myśl, czego początkiem może być książka. Odpowiedzi było mnóstwo, bo i różne są doświadczenia czytelnicze młodych ludzi. Cieszymy się, że tych pozytywnych doznań jest więcej!

Uczniowie klas I SP wykazali się ogromną kreatywnością przy tworzeniu zakładek: były one kolorowe, błyszczące, ciekawe. Z takimi zakładkami chętnie sięgnie się po książkę J.

Na początku października gospodarze klas II i III SP losowali poszczególne litery alfabetu.
Potem wychowawcy przydzielili te literki grupom uczniów. Ich zadaniem było dopasować postać literacką, której imię rozpoczynało się na wylosowaną literę. W ten sposób powstała Szkolna encyklopedia bohaterów książkowych, z której będzie można korzystać w naszej czytelni. Wszystkim uczniom i wychowawcom dziękujemy za udział w tym projekcie czytelniczym!

Uczniowie klas IV-VI mieli stworzyć własne komiksy. O ile sami chętnie je czytają, o tyle ze stworzeniem prac było gorzej. Na konkurs wpłynęły tylko dwa komiksy, które, niestety, nie spełniły wymaganych kryteriów konkursowych. Dziękujemy jednak ich autorom za to, że w ogóle pomyśleli o wykonaniu pracy J.

Dużym zainteresowaniem cieszył się projekt sleeveface. Dziękujemy osobom zaangażowanym –
Oli i Mateuszowi z klasy II LO oraz Ewie i Bartkowi z klasy I LO. Liczymy na dalszą współpracę
już w przyszłym roku
J.

Ciekawym wydarzeniem, ukazującym preferencje czytelnicze uczestników, było głosowanie Książka czy e-book? Najciekawsze uzasadnienia swojego głosu napisali (i nagrody otrzymują): Oliwia Kaluga (kl. V A), Andrzej Szałas (kl. 2 A gim.), Kasia Pilarczyk, Iga Kondratowska oraz Natalia Sańczyk  (kl. II LO).

Konkurs Poszukiwacze zaginionych tytułów sprawił, że młodzież uaktywniła się: spora grupka uczniów, biegając po szkolnych korytarzach, spisywała tytuły. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Przez cały miesiąc można było oglądać wystawki, które ukazywały, jakimi książkami zaczytywali się nauczyciele w dzieciństwie oraz jak różnorodne tematycznie są książki ze zbiorów bibliotecznych, których tytuły zaczynają się na literę B (jak biblioteka).

Do skrzyni książek trafiło 80 książek, z których przeszło połowa znajdzie się w najbliższych dniach w naszej bibliotece. Serdecznie za nie dziękujemy! Pozostałe, niestety, nie są odpowiednie dla uczniów szkoły
(to m.in. bajeczki dla najmłodszych dzieci, które zostaną przekazane do oddziałów przedszkolnych).

Dzień Imienin Biblioteki Szkolnej zgromadził w naszych progach wielu zacnych gości, tym bardziej,
że wejście na piętro ozdobiły kolorowe napisy zachęcające, aby po schodach dojąć do biblioteki.
Sporym zainteresowaniem cieszył się konkurs Pudło wiedzy, czyli poznaj po słowie, co kto ma w głowie. Okazało się, że nie na wszystkie pytania są takie proste odpowiedzi. Wniosek – czytajmy, czytajmy, czytajmy, bo każda książka to nowe doświadczenia, wiedza, rozrywka
J.
Po 111 słodkich książek przyszło w tym dniu prawie 60. uczniów.
Tradycyjnie już przy kawie i torcie oraz innych słodkościach spotkali się nauczyciele, aby porozmawiać
nie tylko o książkach ;) Tak to już na imieninach bywa ;).

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do kolejnych przedsięwzięć, które już niebawem będą
w naszej bibliotece.

Dziękujemy naszym niezawodnym sponsorom. Należą do nich: Kino HELIOS, Pizzeria LongPlay, Pizzeria O.K., Nadleśnictwo Kłodawa.

Aneta Buchmiet, Jowita Kotmoska