Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

październik 2016

 

Po raz czwarty nasza szkoła włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło brzmi:

 

Książka to dopiero początek.

 

No właśnie, czego początkiem może być książka? O tym porozmawiacie z waszymi wychowawcami i wypełnicie swoimi pomysłami (nawet najbardziej absurdalnymi) gotową kartę-plakat. Do tej akcji zapraszamy każdego ucznia naszej szkoły (klasy I SP – III LO). Wszystkie prace będą wyeksponowane na korytarzu. Czas realizacji – do 20 października.

 

W poszczególnych grupach wiekowych zapraszamy do udziału w następujących zadaniach.

 

Klasy I SP

Uczniowie wykonują zakładki do książek, które zostaną pokazane na wystawie. Niech będą to prace pomysłowe i kolorowe. Można zastosować różne techniki. Termin oddawania prac mija 19 października.

 

Klasy II-III SP

Uczniowie biorą udział w projekcie „Tworzymy szkolną encyklopedię bohaterów książkowych”. Szczegóły przekażą wychowawcy klas, a efektem pracy dzieci będzie oprawiona „Szkolna encyklopedia bohaterów książkowych”, z której będzie można korzystać w bibliotece. Czas realizacji projektu to 3.10 do 20.10.2016r.

 

Klasy IV – VI SP

Uczniowie tworzą komiksy na podstawie ulubionej książki lub wg własnego pomysłu. Format prac A4, do dwóch kartek, prace powinny zawierać tytuł. Komiksy będą oceniane przez jury, które będzie brało pod uwagę estetykę wykonania oraz treść. Termin oddawania prac mija  19 października.

 

Klasy I – III gimnazjum i  I – III LO

·         5.10 na długiej przerwie zapraszamy osoby zainteresowane fotografią, modelingiem do udziału w sesji zdjęciowej SLEEVEFACE (szczegóły –
w bibliotece J).

·         Od 10 do 21 października czekamy na głos każdego ucznia w rozstrzygnięciu kwestii: Książka czy e-book? Urna do głosowania będzie w bibliotece,
ale oddając głos, należy wpisać na kartce również jeden argument. Relacje
z wyborów, wyniki wraz z opiniami uczniów zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły. Chętni uczniowie podpisują się pod swoją obszerniejszą wypowiedzią, a jury nagrodzi trzy najciekawsze prace.

 

13 października do godz. 13.30 trwać będzie konkurs Poszukiwacze zaginionych tytułów adresowany do uczniów klas IV – VI SP, gimnazjum i liceum. W sektorach szkoły
B i C w różnych miejscach pojawią się karteczki z 25. tytułami książek. Należy dopisać
do tytułu autora i podpisaną kartkę dostarczyć do biblioteki. Zwycięża ta osoba, która odgadnie najwięcej poprawnych odpowiedzi (w przypadku kilku osób z najwyższą liczbą punktów, odbędzie się losowanie zwycięzcy).

 

Ponadto przez cały miesiąc:

1.     w czytelni i na terenie szkoły będzie można zobaczyć wystawki:

·      Książki na literę B (jak „biblioteka”)

·      Książki z dzieciństwa nauczycieli

2.     przy kantorku pań woźnych będzie wystawiona SKRZYNIA KSIĄŻEK,
czyli – moja książka w bibliotece (oddaj książkę, którą przeczytałeś i nie będziesz
z niej korzystał; zyskasz wdzięczność innych czytelników!)

 

Dzień 27 października to IMIENINY BIBLIOTEKI. Zapraszamy wtedy wszystkich do nas na słodkie wypożyczanie, nauczycieli – na kawę i coś do niej ;)
Będzie również cukierkowy konkurs:

Pudło wiedzy, czyli poznaj po słowie, co kto ma w głowie.