Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 w Gorzowie Wielkopolskim  
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

Projekt „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W GIMNAZJUM”

W lutym 2013r. rozpoczęliśmy w szkole realizację projektu pt. „Przedsiębiorczość w gimnazjum”.

Cele projektu:

  • budowanie wśród uczniów zachowań przedsiębiorczych
  • kształtowanie pozytywnych relacji z
  • budowanie systemu wartości zgodnego z normami
  • uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób starszych i
  • poznanie wartości
  • budowanie pozytywnej samooceny jego
  • podejmowanie działań w środowisku lokalnym.

W pierwszej kolejności nawiązaliśmy współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Gorzowie Wlkp. i zorientowaliśmy się w potrzebach domu. Następnie do udziału w projekcie przystąpiła klasa III a gimnazjum.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach pt. „Przedsiębiorczy – znaczy aktywny”, które służyły przygotowaniu do efektywnej pracy w grupie, wdrażały do samodzielnego planowania działań oraz kształtowały aktywną postawę. Pracownicy oddziału PKO BP przy ul. Kos. Gdyńskich 79 – przygotowali natomiast prelekcję dotyczącą wartości pieniądza i roli oszczędzania.

Następnie uczniowie przystąpili do poszukiwania najlepszego pomysłu zarobienia pieniędzy i wsparcia DPS.

W ramach projektu uczniowie klasy III a wykonali broszki z filcu, a dochód z ich sprzedaży, w porozumieniu z p. dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gorzowie Wlkp. - I. Madajczak, przekazany został na zakup sadzonek kwiatów.

Dnia 29 maja 2013r. uczniowie biorący udział w projekcie wspólnie z podopiecznymi domu posadzili kwiaty na terenie ogrodu należącym do DPS-u. Po pracy zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek. Młodzież obejrzała dom, rozmawiała z jego podopiecznymi oraz zapoznała się z trudami, ale i radościami pracy w tak specyficznym miejscu. Zostaliśmy przyjęci bardzo miło i serdecznie, a ogród wyglądał pięknie i kolorowo.

Uczniowie stwierdzili, że warto robić coś dla innych zwłaszcza, gdy można tym sprawić tak wielką radość.

W roku szkolnym 2013/2014 do udziału w projekcie przystąpiła klasa Ia gimnazjum. Młodzież postanowiła znów wesprzeć DPS. Pomysł pozyskania pieniędzy ze sprzedaży własnoręcznie wykonanych broszek zyskał ich przychylność. Wykonaliśmy więc broszki, które sprzedaliśmy 17.05.2014r. na szkolnej „Majówce”, a zarobione pieniądze w porozumieniu z DPS-em wydaliśmy po raz kolejny na sadzonki kwiatów – tym razem tulipanów. Dnia 17 września 2014r. dostarczyliśmy blisko 300 cebulek do placówki, by wyglądała jeszcze piękniej i by mieszkającym tam ludziom żyło się przyjemnie.

To nie jest jeszcze koniec tego projektu, niektóre działania już się zakończyły, ale kolejne mogą być tylko ciekawsze i efektywniejsze.

Efekty podjętych działań:

W roku 2013 w projekcie udział wzięło 14 uczniów, a ze sprzedaży broszek udało się zebrać kwotę 156 zł. W roku szkolnym 2013/14 w projekcie udział wzięło 19 uczniów, ze sprzedaży broszek uzyskaliśmy kwotę 210 zł. Nie są to może oszałamiające pieniądze, ale na pewno ważne i potrzebne. Najcenniejszym jednak darem dla mieszkańców DPS-u jest poświęcony im czas, uśmiech i rozmowa. W dobie upadku autorytetów takie akcje, promujące wsparcie ludzi starszych, oddzielonych od najbliższych, często schorowanych, mają bardzo pozytywny wymiar. Młodzież uczy się szacunku, ale także reakcji na czyjąś krzywdę, ból i smutek.

Poza tym uczestnicy projektu poznają wartość pieniądza, uczą się go doceniać i mądrze wydawać.

Dzięki udziałowi w projekcie młodzież może w bezpieczny sposób podejmować samodzielne działania i doświadcza związanych z tym obowiązków, problemów, emocji i sukcesów, równocześnie ucząc się, jak kształtować swój udział w różnych formach aktywności.
Projekt ten umożliwia podejmowanie działań pełnych inicjatywy, zapału, kształtuje postawy człowieka aktywnego, zaangażowanego w rozwój własny oraz otaczającego go środowiska.

Projekt jednak przede wszystkim integruje zespół klasowy, pozwala pokazać się uczniom słabym w innym świetle. Uczy i pokazuje, że działanie zespołowe daje o wiele większe korzyści, a ci którzy zazwyczaj nie angażują się w życie klasy mogą okazać się doskonałymi organizatorami jeżeli tylko odpowiednio zmotywuje się ich do działania.

Aneta Ziembakowska

Zobacz zdjęcia w galerii

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ W GIMNAZJUM

 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...