Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 w Gorzowie Wielkopolskim  
jesteś tu: strona główna
szukaj:
Powiadom znajomego
Jeżeli znasz kogoś, kogo może zainteresować ta strona, powiadom go o niej.

Twoje imię/nazwisko/pseudonimAdres e-mail znajomego 
 

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM NA BOISKU SZKOLNYM

 W piątek 8 czerwca 2018r., uczniowie naszej szkoły spotkali się wraz z nauczycielami na boisku szkolnym, aby po raz drugi wziąć udział w akcji masowego czytania w jednym momencie i tym samym pobić rekord sprzed roku. Na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie najpierw, siedząc na trawie, czytali swoje ulubione i wybrane przez siebie książki, a gdy na dachu sali gimnastycznej pojawiła się pani Jowita Kotomska, wszyscy utworzyli datę nawiązującą do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: 1918 – 2018. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz wychowawcom i dzieciom z naszego przedszkola, Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jasia i Małgosi oraz Przedszkola Miejskiego nr 21 im. Misia Uszatka za udział w naszej akcji.

W tym dniu czytało około 360 osób!, które zostaną wzięte pod uwagę podczas ogólnopolskiego liczenia. Miło nam poinformować, że tegoroczna akcja zgromadziła więcej czytelników niż w zeszłym roku! Wszystkim jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

GALERIA

WYNIKI CZYTELNICTWA W MAJU 2018R.

czyt

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

Drodzy uczniowie, nauczyciele, rodzice!
Dnia 8 czerwca 2018 (piątek) o godz. 10.00 na boisku szkolnym nasza szkoła po raz drugi bierze udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem Jak nie czytam, jak czytam, której głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole.
Wychodzimy na boisko szkolne o godz. 9.40. Punktualnie o g.10.00, tak jak w całej Polsce, rozpoczynamy czytanie, które zostanie zakończone wspólnym zdjęciem, na którym uczestnicy utworzą datę nawiązującą do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W tym dniu prosimy o zabranie ze sobą ulubionej książki, kocyka i UWAGA! TELEFONU -Zrób selfie i wygraj nagrodę! W tym roku zapraszamy uczniów i nauczycieli do publikowania na facebooku i instagramie zdjęć z akcji (najlepiej selfie z książką). Po opublikowaniu ich na którymś z portali proszę dodać hashtag #jakczytam i ustawić grupę odbiorców zdjęcia jako „publiczna”. Zdjęcia nie trzeba wrzucać na nasz fanpage. Wystarczy hashtag #jakczytam dodany w opisie zdjęcia, a zdjęcia czytelników z całej Polski będą łatwo dostępne po wpisaniu go w wyszukiwarki facebooka i instagrama.

Wszystkie zdjęcia wezmą udział w losowaniu dodatkowych nagród. To najlepsza forma promocji akcji w naturalnym dla młodzieży miejscu. Każde zdjęcie zobaczy grupa znajomych jej autora, a w szerszej skali – setki tysięcy kolejnych osób.
Cele akcji:
1. Zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), 
i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci 
i młodzieży.
2. Promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.
3. Podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne 
i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach 
i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury.
4. Integracja lokalnych środowisk zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa.
5. Promocja bibliotek oraz podkreślanie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej.
6. Pobicie ustanowionego 1 czerwca 2017 r. rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 459 409 osób.

Jowita Kotomska
Aneta Buchmiet
Anna Szmania
Anna Minorowicz

 

 

21376d3ed6737b2d28f9fb3024731dc9 204c57c17b8dcc6c73601c88ba2553d6 

Dzień bibliotek i bibliotekarzy w Oddziałach Przedszkolnych

IMG_4844 IMG_4853 IMG_4850
 

We wtorek, 08 maja 2018 r., przedszkolaki z Grupy III zagościły w bibliotece szkolnej  z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy. Pani Jowita przeprowadziła zajęcia pod tytułem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, a przedszkolaki szukały sposobów dbania o zdrowie. Sześciolatki dobrze znały zasady zdrowego stylu życia, wymieniały: zdrowe odżywianie, uprawianie sportu, spacer na świeżym powietrzu, dbanie o higienę osobistą i ubieranie się stosownie do pogody. Przedszkolaki wysłuchały wierszy o owocach, warzywach i sporcie: „Witaminy” oraz „Jedz zdrowo”, a także odpowiadały na pytania. Brały również udział w zajęciach plastycznych. Dzieci doskonale wiedziały, jakie korzyści przynosi prawidłowe odżywianie, a jakich produktów należy unikać. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie, dzieci otrzymały zakładki do książek, a panie cudowne laurki z okazji ich święta.

IMG_4848 IMG_4852

STAN CZYTELNICTWA W KWIETNIU 2018R.

 Prezentujemy wyniki czytelnictwa w kwietniu 2018r.
 
Bez tytułu2 Bez tytułu3 Bez tytułu1

"Tygryski" z PM nr 25 w bibliotece.

IMG_4801 IMG_4800 IMG_4799
 
W środę, 25 kwietnia 2018 r., w bibliotece szkolnej gościła grupa TYGRYSKI, tym razem 
Przedszkola Miejskiego nr 25 w Gorzowie. Wspólnie z dziećmi szukaliśmy sposobów dbania o zdrowie, gdyż temat zajęć brzmiał: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Sześciolatki dobrze znały zasady zdrowego stylu życia, wymieniały: zdrowe odżywianie, uprawianie sportu, spacer na świeżym powietrzu, dbanie o higienę osobistą i ubieranie się stosownie 
do pogody. Przedszkolaki wysłuchały wierszy o owocach, warzywach i sporcie: „Witaminy” 
oraz „Jedz zdrowo”, a także odpowiadały na pytania. Brały również udział w zajęciach plastycznych. Dzieci doskonale wiedzą, jakie korzyści przynosi prawidłowe odżywianie, 
a jakich produktów należy unikać. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie, a dzieci otrzymały zakładki do książek.
IMG_4803

Biedronki i Żabki w bibliotece.

IMG_4752 IMG_4756 IMG_4753
  Dnia 11 kwietnia 2018 r. bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 21 im. Misia Uszatka w Gorzowie. Z wizytą przyszła grupa Biedronek i Żabek. Temat zajęć dotyczył Jabłka jako źródła witamin i zdrowia. Dzieci wysłuchały wiersza pod tytułem Kto powie? M. Czerkawskiej, odpowiadały na pytania (co należy zrobić z jabłkiem zanim je zjemy?, jak nazywa się ciasto z jabłkami?, do jakich potraw dodajemy jabłka?), brały udział w zajęciach plastycznych – Jakie owoce rosną w sadzie? oraz w wizualizacji Jabłkoz wyobraźni. Na zakończenie spotkania, dzieci otrzymały zakładki do książek i mandale z elementem graficznym jabłka. Następnie wszyscy ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia.
 
IMG_4760

WYKAZ ZAKUPIONYCh KSIĄŻEK W RAMACH NPRCz

Drodzy czytelnicy! Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do zapoznania się z pełnym wykazem książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród ponad 500 tytułów każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Książki cieszą się dużą popularnością, dlatego zapraszamy do odwiedzania biblioteki i do wypożyczeń! 

WYNIKI CZYTELNICTWA W MARCU 2018

Prezentujemy wyniki czytelnictwa w marcu 2018 roku. 
 
SP03gimnazjum03LO03

GOŚCIE Z PRZEDSZKOLA W BIBLIOTECE

20180404_102027 20180404_103728 20180404_102326
 
Dnia 4 kwietnia 2018 r. w bibliotece szkolnej gościły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Gorzowie Wlkp. Niektóre z nich już 1 września rozpoczną naukę w naszej szkole. Tematem lekcji bibliotecznej były zwierzęta domowe. Jak było do przewidzenia dzieci uwielbiają psy, koty, świnki morskie, rybki, chomiki, kanarki, papużki, króliki i żółwie. Doskonale wiedzą, że posiadanie zwierzątka wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale również z obowiązkiem. Przedszkolaki wysłuchały wiersza pod tytułem „Mój pies” J. Ratajczaka, brały udział w zajęciach plastycznych oraz zabawie pobudzającej dziecięcą wyobraźnię. Na zakończenie zajęć wykonano pamiątkowe zdjęcie, a dzieci otrzymały zakładki do książek.

STAN CZYTELNICTWA W LUTYM 2018 R.

 Prezentujemy stan czytelnictwa w lutym 2018 roku.
 
 
PLG

WYNIKI CZYTELNICTWA ZA STYCZEŃ 2018 R.

  Prezentujemy wyniki czytelnictwa za styczeń 2018 r. uzyskane przez uczniów poszczególnych szkół naszego ZSO.
  
SP        ODDZ. GIM.        LO

Podsumowanie MMBSz- Książka nas łączy

Podsumowanie MMBSz image001 Podsumowanie MMBSz image002 Podsumowanie MMBSz image003 Podsumowanie MMBSz image004 Podsumowanie MMBSz image005 Podsumowanie MMBSz image006

Wspomnienia z biblioteki

Wspomnienia z biblioteki 1 Wspomnienia z biblioteki 2

Cała Polska Czyta Dzieciom

cid_811

Stan czytelnictwa grudzień

Zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nowości wydawnicze spowodowały, że uczniowie naszej szkoły (nie tylko oni, nauczyciele i rodzice także!) chętniej odwiedzają bibliotekę, aby wypożyczyć książkę, która wprowadza w inny świat. Cieszymy się, że liczba czytelników w grudniu w stosunku do ubiegłego roku wzrosła o ponad 100 osób, natomiast wypożyczonych książek o ponad 330 więcej. Zapraszamy do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, bo nowości wydawnicze dotyczą wielu dziedzin życia (m.in. poradniki fotografii, rękodzieła, wędkarstwa, rysunku, bon tonu itp.).
czytelnictwo_2017-12-lo czytelnictwo_2017-12-sp czytelnictwo_2017-12-gim

Stan czytelnictwa listopad

Przedstawiamy stan czytelnictwa za miesiące: wrzesień, październik, listopad.
czytelnictwo_loczytelnictwo_spczytelnictwo_gim

STAN CZYTELNICTWA W PAŹDZIERNIKU.

  Październikowe Święto Bibliotek za nami, wkrótce przekażemy informacje o zwycięzcach w poszczególnych konkursach. Tymczasem prezentujemy stany czytelnictwa w poszczególnych klasach za miniony miesiąc.
SP      OGim.     LO

WIEŚCI Z BIBLIOTEKI.

  Już prawie połowa października, a w bibliotece praca wre na całego (w zasadzie to nawet brakuje rąk do pracy ;))
Niebawem ogłosimy konkursy związane z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, ale już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich na Imieniny Biblioteki, które świętować będziemy w środę – 25 października.
Ogromnie miło nam przekazać informację, że nasze zapracowanie wynika z tego, że realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na kwotę 15000 zł. Otrzymaliśmy już ponad 400 książek o tak różnorodnej tematyce, że nie znajdzie się chyba osoba, która nie wypatrzy dla siebie ciekawej książki. W kolejnych wieściach będziemy prezentować poszczególne tytuły oraz tematykę tych książek, aby zachęcić wszystkich do wypożyczenia. Co bardziej niecierpliwi czytelnicy już teraz rezerwują sobie upatrzone pozycje, choć minie jeszcze troszkę czasu, zanim – już opracowane i obłożone – trafią one do rąk uczniów, nauczycieli i naszych pracowników.
Minął wrzesień, czas na podsumowanie stanu czytelnictwa w poszczególnych klasach.

Oto wykresy prezentujące ilość przeczytanych książek:

SPoddziały gimnazjalneLO

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

 
KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY
 
 Nieco opóźnione, ale październikowe Święto Bibliotek Szkolnych ruszyło. Choć nadal trwa przyjmowanie 

i ewidencja podręczników oraz nowości wydawniczych 
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, 
nie może zabraknąć corocznych przedsięwzięć i  konkursów.
 

Co przygotowaliśmy? 

23.10 (poniedziałek) – będzie należał do pierwszoklasistów, którzy zostaną uroczyście włączeni w poczet czytelników naszej biblioteki. 

24.10 (wtorek) – konkurs dla uczniów klas 7, gimnazjum 
i liceum w ramach projektu Joseph Conrad (Korzeniowski) – człowiek trzech kultur biorą udział w konkursie: Umiem ładnie pisać (szczegóły na plakatach i u wychowawców).
 

Do 30.10 (poniedziałek) – realizacja projektu fotograficznego dla uczniów klas 7, gimnazjum i liceum Książka nas łączy (szczegóły na plakatach i u wychowawców). 

Do 30.10 (poniedziałek) – realizacja zadania w kasach IV: Moja biblioteka – historia książki. (szczegóły na plakatach 
i u wychowawców).

 Do 30.10 (poniedziałek) -  uczniowie klas I SP wykonują prace plastyczne do znanych wierszy polskich autorów 

(J. Tuwim: Lokomotywa, O Grzesiu i jego cioci, Okulary, Rzepka; J. Brzechwa: Kaczka Dziwaczka, Leń, ZOO, Hipopotam – do wyboru). 

Do 30.10 (poniedziałek) – uczniowie klas V wykonują 
na lekcji wychowawczej plakaty pod tytułem Witaj, Przygodo! Klasa 5a wypisuje na plakacie tytuły książek, 
w których zawarte jest słowo podróż (np.: Podróże Guliwera), klasa 5b – tytuły ze słowem przygoda (np.: Przygody Tomka Sawyera). Chodzi o jak największą ilość tytułów!

 Do 30.10 (poniedziałek) – uczniowie klas VI realizują projekt w formie komiksu: W świecie Historii. Dwuosobowe zespoły wybierają dowolną legendę i przedstawiają na kartce A3
(6-8 obrazków) najważniejsze wydarzenia. Prace należy dostarczyć w wyznaczonym terminie do biblioteki szkolnej.

Do 30.10 (poniedziałek) – uczniowie klas IV – VI pod opieką nauczycieli języka polskiego piszą prace na konkurs 
W krainie baśni.

Do 6.11 (poniedziałek) – uczniowie klas II-III SP w ramach uczczenia 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, włączają się w pomysł świetlicy szkolnej: konkurs plastyczny Obrazki
z życia Józefa Piłsudskiego
. Szczegóły – na plakacie 
przy świetlicy i u p. Agaty Demidziuk.
 

25.10 (środa) – IMIENINY BIBLIOTEKI. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich nauczycieli, pracowników, rodziców w godzinach: 9.00 – 12.30 na kawę, herbatę i imieninowy tort.
W tym dniu obowiązuje akcja „słodka książka” .
 

W gablocie zostaną zaprezentowane nowości książkowe:

propagujące najnowsze trendy dotyczące zdrowego 
i higienicznego stylu życia;

niepełnosprawny – bohaterem książki. 

Serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w Międzynarodowym Miesiącu 
Bibliotek Szkolnych

INFORMACJE O STANIE CZYTELNICTWA.

 Wielkimi krokami zbliżamy się do wakacji. Przypominamy wszystkim o konieczności oddania książek do biblioteki. Uczniowie klas I-III SP, IV-V, I-II gim. rozliczają się też z wypożyczonych podręczników według haromonogramu ustalonego z wychowawcą. Prosimy o zwrócenie uwagi na stan oddawanych książek (za zniszczone podręczniki rodzice ponoszą odpowiedzialność finansową).

U schyłku roku szkolnego prezentujemy stan czytelnictwa w poszczególnych klasach. Dla najwytrwalszych czytelników czekają nagrody książkowe (oczywiście!)

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

Liceum Ogólnokształcące

 

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM" - relacja

Dnia 1 czerwca 2017 roku cała społeczność szkolna: przedszkolaki, uczniowie, rodzice, nauczyciele, dyrekcja, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście dołączyła się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu masowego czytania
w jednym momencie organizowanego przez miesięcznik Biblioteka w Szkole . Wszyscy uczestnicy w Polsce przystąpili do imprezy punktualnie o godzinie 10.00.
Również i my o tej godzinie rozpoczęliśmy czytanie naszych ulubionych książek. Po dłuższej chwili ustawiliśmy się
do wspólnego zdjęcia, tworząc napis CZYTAMY J.

Akcja przebiegła sprawnie, było nas ponad 320 osób (283 uczniów i 37 nauczycieli i gości oraz ci, którzy nie dali się policzyć ;)). Na tyle się to spodobała, że jeszcze przez jakiś czas po jej zakończeniu uczniowie nadal czytali, wypoczywając przy tym na świeżym powietrzu.

Mamy nadzieję, że wspólne czytanie pomogło nie tylko udowodnić, że młodzi ludzie chętnie czytają,
ale też przyczyniło się do pobicia ubiegłorocznego rekordu (432 608 uczestników). Ogólnopolskie wyniki akcji JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM poznamy dopiero we wrześniu.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Jak nie czytam jak czytam - zapowiedź

 

BĄDŹ TRENDY CZYTAJ

BĄDŹ TRENDY CZYTAJ
  Podczas tegorocznej MAJÓWKI biblioteka szkolna wraz ze świetlicą przygotowała stanowisko promujące czytelnictwo pod hasłem: BĄDŹ TRENDY – CZYTAJ!. Po przeczytaniu fragmentu wybranej książki, dzieci mogły wykonać zakładkę według własnego pomysłu. Zobaczcie sami. Zapraszamy do galerii 

 •  

Wizyta przedszkolaków z PM 25

 W ramach Dni Otwartych 29 marca 2017 r. już od rana gościły w naszej bibliotece 6-latki, tym razem z Przedszkola Miejskiego nr 25 w Gorzowie (ul. Długosza). Wspólnie przenieśliśmy się do krainy baśni i bajek. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, rozpoznając tytuły bajek i baśni oraz ich bohaterów. Odprężeniem po intensywnej pracy umysłowej były ćwiczenia ruchowe, w których sześciolatki przez chwilę odgrywały bajkowe postacie. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek, które będą im przypominały o wizycie w naszej szkolnej bibliotece.
 
 

Przedszkolaki w bibliotece.

 
W piątek, tj. 10 marca, gościły w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jasia i Małgosi w Gorzowie. To 6-latki, które od września tego roku będą uczniami klas pierwszych. Z tej okazji przyszły odwiedzić naszą szkołę i poznać ją nieco bliżej. Nie zapomniały o ważnym miejscu, jakim jest biblioteka szkolna. Dzieci zajęły miejsca w ławeczkach i otrzymały książeczki o zwierzątkach domowych. Rozmawialiśmy wspólnie o czworonożnych przyjaciołach.  Nasi mali goście doskonale wiedzieli, że zwierzę nie jest zabawką i ma swoje prawa. Potrafili wymienić potrzeby zwierząt i sposoby opieki nad nimi oraz o czym muszą pamiętać, decydując się na własne zwierzę domowe. Na koniec dzieci otrzymały drobny upominek na pamiątkę wizyty w bibliotece szkolnej .
 
 
 

Książki z Programu Mega Misja

 
W piątkowy poranek (17.03.2017r.) pojawiły się na półkach biblioteki szkolnej książki podarowane w ramach programu edukacji cyfrowej MegaMisja dla świetlic szkolnych. Wśród 30 pozycji książkowych uczniowie na pewno znajdą coś dla siebie. Są to książki edukacyjne, bogato ilustrowane, napisane przez znanych autorów z humorem, co sprawia, że poważne treści i trudne tematy przedstawiono dzieciom w przystępny sposób.  Serdecznie ZAPRASZAMY!

KONKURS "SPOTKANIE Z GWIAZDAMI"

KONKURS "SPOTKANIE Z GWIAZDAMI"
  W ramach Gimnaliów 2017 biblioteka szkolna zorganizowała konkurs filmowo –  muzyczno – literacki: SPOTKANIE Z GWIAZDAMI.
Dnia 8 marca, czyli w Święto Kobiet, dwuosobowe drużyny z klas gimnazjalnych rozpoznawały na podstawie fragmentów utworów muzycznych, charakterystyki postaci oraz zdjęć aktorek imię i nazwisko gwiazdy – bohaterki. O dziwo – konkurs okazał się niełatwym przedsięwzięciem, a poziom wiedzy – mocno zróżnicowany.
 

Oto wyniki zwycięskich reprezentacji:
 1. II B – 14/24 pkt.
 2. I A – 12/24 pkt.
 3. I B – 11/24 pkt. 
  Pozostałe miejsca:
 1. III B
 2. III A
 3. II A
  Z pytaniami, z jakimi zmagali się gimnazjaliści, można zapoznać się, klikając TUTAJ

GALERIA

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

 

Z radością informujemy, że nasza szkoła, jako jedna z siedmiu spośród 19 innych szkół, otrzymała wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Pieniądze otrzymane z tego programu przyczynią się do rozwijania zainteresowań poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży - zakup nowości wydawniczych. Już dziś zachęcamy uczniów do podawania propozycji nauczycielom bibliotekarzom, jaką książkę chcą wypożyczyć z naszej biblioteki. W najbliższych dniach na korytarzu B2 pojawi się tablica, na której również będzie można wpisywać swoje propozycje. Wasz głos, drodzy Uczniowie, jest dla nas bardzo ważny!

Jowita Kotomska, Aneta Buchmiet

CHOINKA W BIBLIOTECE.

 
 
W naszej bibliotece stanęła książkowa świąteczna choinka. Na jej budowę przeznaczono ponad 1000 książek różnego formatu. Od 1 grudnia cieszy swym widokiem wszystkich odwiedzających czytelnię. Zapraszamy nie tylko do jej obejrzenia, ale także do wypożyczania książek na ten cudowny, świąteczny czas, bowiem nic tak nie urozmaica długich, zimowych wieczorów jak pasjonujące dzieło przenoszące nas w świat wyobraźni i przygody.

Jak widać na załączonym zdjęciu, z choinką można się sfotografować i takie nietypowe zdjęcie wysłać znajomym w formie kartki z życzeniami świątecznymi.  Zapraszamy!  
                             

TYDZIEŃ MISIA.

TYDZIEŃ MISIA.
  W dniach 21.11 – 25.11.2016 r. biblioteka szkolna wraz z p. Anną Szmanią zorganizowała Tydzień Misia. Już od poniedziałku uczniowie klas IV – VI na lekcjach historii poznawali dzieje niedźwiedzia Wojtka – niezwykłego żołnierza armii generała Andersa.
W gablotce zaprezentowano książki, których bohaterem jest Wojtek, a na tablicy bibliotecznej znalazły się wszelkie informacje o nim.
Zwieńczeniem tych działań był konkurs o losach niedźwiedzia Wojtka, który odbył się 25 listopada, czyli w Światowym Dniu Pluszowego Misia.
Reprezentanci klas rozwiązywali test złożony z 16 pytań o różnym stopniu trudności. Walka o II i III miejsce była zacięta, trzeba było aż dwóch zestawów dodatkowych pytań, by rozstrzygnąć, która klasa zdobędzie II, a która – III miejsce. Przedstawiciele klas zwycięskich otrzymali dyplomy oraz słodkie nagrody dla wszystkich uczniów w klasie.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce: klasa 6 B
II miejsce: klasa 4 A
III miejsce: klasa 5 B
Gratulujemy wszystkim doskonałej wiedzy! Cieszymy się, że tak sporo osób zaciekawiły losy Wojtka
 •  

PASOWANIE NA CZYTELNIKA.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA.
  Tradycyjnie już w Światowym Dniu Pluszowego Misia uczniowie klas I szkoły podstawowej zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników szkolnej biblioteki. Na początku młodzi czytelnicy dowiedzieli się o zasadach działania biblioteki, dbania o książki, a następnie wygłosili tekst ślubowania. Spotkanie zakończyło się pasowaniem na czytelnika, po którym każdy uczeń mógł wypożyczyć swą pierwszą książkę do domu.

Mamy nadzieję, że odtąd staną się stałymi bywalcami biblioteki, a przygoda z książką dopiero sią zaczyn...

MAMY NIEPODLEGŁĄ! w bibliotece szkolnej.

MAMY NIEPODLEGŁĄ! w bibliotece szkolnej.
 Już po raz kolejny w ramach Dnia Patrona nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społecznej polegającej na masowym wysłaniu życzeń z okazji Święta Odzyskania Niepodległości na specjalnie zaprojektowanych kartkach. Organizatorem akcji jest Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a z roku na rok przybywa osób, które chcą podzielić się z innymi radosnym przeżywaniem tego święta. W tym roku wysłaliśmy wspólnie 250 kartek. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólne świętowanie.

PODSUMOWANIE MMBS 2016.

PODSUMOWANIE MMBS 2016.
 Podsumowanie MMBS 2016

Czwarty raz wspólnie świętowaliśmy w październiku. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
za nami… Tegoroczne hasło: Książka to dopiero początek dało nam wiele sposobności poznania Waszego zdania na ten temat. Dziękujemy wszystkim wychowawcom za zaangażowanie uczniów do stworzenia plakatu kończącego myśl, czego początkiem może być książka. Odpowiedzi było mnóstwo, bo i różne są doświadczenia czytelnicze młodych ludzi. Cieszymy się, że tych pozytywnych doznań jest więcej!

Uczniowie klas I SP wykazali się ogromną kreatywnością przy tworzeniu zakładek: były one kolorowe, błyszczące, ciekawe. Z takimi zakładkami chętnie sięgnie się po książkę J.

Na początku października gospodarze klas II i III SP losowali poszczególne litery alfabetu.
Potem wychowawcy przydzielili te literki grupom uczniów. Ich zadaniem było dopasować postać literacką, której imię rozpoczynało się na wylosowaną literę. W ten sposób powstała Szkolna encyklopedia bohaterów książkowych, z której będzie można korzystać w naszej czytelni. Wszystkim uczniom i wychowawcom dziękujemy za udział w tym projekcie czytelniczym!

Uczniowie klas IV-VI mieli stworzyć własne komiksy. O ile sami chętnie je czytają, o tyle ze stworzeniem prac było gorzej. Na konkurs wpłynęły tylko dwa komiksy, które, niestety, nie spełniły wymaganych kryteriów konkursowych. Dziękujemy jednak ich autorom za to, że w ogóle pomyśleli o wykonaniu pracy J.

Dużym zainteresowaniem cieszył się projekt sleeveface. Dziękujemy osobom zaangażowanym –
Oli i Mateuszowi z klasy II LO oraz Ewie i Bartkowi z klasy I LO. Liczymy na dalszą współpracę
już w przyszłym roku
J.

Ciekawym wydarzeniem, ukazującym preferencje czytelnicze uczestników, było głosowanie Książka czy e-book? Najciekawsze uzasadnienia swojego głosu napisali (i nagrody otrzymują): Oliwia Kaluga (kl. V A), Andrzej Szałas (kl. 2 A gim.), Kasia Pilarczyk, Iga Kondratowska oraz Natalia Sańczyk  (kl. II LO).

Konkurs Poszukiwacze zaginionych tytułów sprawił, że młodzież uaktywniła się: spora grupka uczniów, biegając po szkolnych korytarzach, spisywała tytuły. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Przez cały miesiąc można było oglądać wystawki, które ukazywały, jakimi książkami zaczytywali się nauczyciele w dzieciństwie oraz jak różnorodne tematycznie są książki ze zbiorów bibliotecznych, których tytuły zaczynają się na literę B (jak biblioteka).

Do skrzyni książek trafiło 80 książek, z których przeszło połowa znajdzie się w najbliższych dniach w naszej bibliotece. Serdecznie za nie dziękujemy! Pozostałe, niestety, nie są odpowiednie dla uczniów szkoły
(to m.in. bajeczki dla najmłodszych dzieci, które zostaną przekazane do oddziałów przedszkolnych).

Dzień Imienin Biblioteki Szkolnej zgromadził w naszych progach wielu zacnych gości, tym bardziej,
że wejście na piętro ozdobiły kolorowe napisy zachęcające, aby po schodach dojąć do biblioteki.
Sporym zainteresowaniem cieszył się konkurs Pudło wiedzy, czyli poznaj po słowie, co kto ma w głowie. Okazało się, że nie na wszystkie pytania są takie proste odpowiedzi. Wniosek – czytajmy, czytajmy, czytajmy, bo każda książka to nowe doświadczenia, wiedza, rozrywka
J.
Po 111 słodkich książek przyszło w tym dniu prawie 60. uczniów.
Tradycyjnie już przy kawie i torcie oraz innych słodkościach spotkali się nauczyciele, aby porozmawiać
nie tylko o książkach ;) Tak to już na imieninach bywa ;).

Dziękujemy wszystkim i zapraszamy do kolejnych przedsięwzięć, które już niebawem będą
w naszej bibliotece.

Dziękujemy naszym niezawodnym sponsorom. Należą do nich: Kino HELIOS, Pizzeria LongPlay, Pizzeria O.K., Nadleśnictwo Kłodawa.

Aneta Buchmiet, Jowita Kotmoska

KSIĄŻKA CZY E-BOOK?

KSIĄŻKA CZY E-BOOK?
 KSIĄŻKA CZY E-BOOK?

Wyniki głosowania.

 W przedsięwzięciu wzięło udział 85. głosujących.

Wynik głosowania:

KSIĄŻKA – 31 głosów;

E-BOOK – 54 głosy.

Najciekawsze uzasadnienia:

KSIĄŻKA:

 • Zdecydowanie wolę tradycyjną książkę, ponieważ pozwala ona przenieść się w świat w niej przedstawiony, lepiej wczuć się w sytuację opisaną i odczuwać emocje bohaterów. Ponadto książki świetnie wyglądają w domowej minibibliotecze; e-booki można bardzo szybko utracić, natomiast książki są wieczne.
 • …rozwijamy swoją wyobraźnię, uczymy się lepiej czytać, lekcje stają się ciekawsze dzięki lekturom; wzbogacamy swoją wiedzę.
 • …można ją wziąć do ręki, poczuć – nowe książki mają wyjątkowy zapach; poza tym tradycyjne książki nie psują tak bardzo wzroku i mają swój urok oraz zachęcają do czytania.
 • …dzięki niej można poczuć się poniekąd bohaterem literatury poprzez możliwość trzymania w rękach prawdziwego i wciągającego dzieła. Dzięki niej można się poczuć trochę jak autor, gdyż trzymamy i obserwujemy bezpośrednio dzieło autora.
 • …rozszerza wyobraźnię, pozwala pokazywać niesamowite obrazy.
 • …jest bardziej przejrzysta, łatwiej się czyta; wzrok się nie psuje i można w niej robić notatki.

 E-BOOK:

 • …jest jaśniejszy ekran i można powiększyć litery.
 • …jest poręczniejszy, lżejszy i nie zajmuje dużo miejsca.
 • Łatwiejszy dostęp (często nie ma tylu książek, ilu jest uczniów, e-booka mogą wszyscy czytać).

Jeden z gimnazjalistów porównał książkę i e-booka: 

Wady i zalety książki:

wady

zalety

 • trzeba ją wypożyczyć i oddać w danym terminie;
 • trzeba zachować ostrożność;
 • mogą być już zniszczone lub popisane.
 • ma się pewność, co się bierze do ręki;
 • duży wybór;
 • zdrowsza dla oczu;
 • łatwo dostępna dla wszystkich.

 Wady i zalety e-booków:

wady

zalety

 • trzeba je ładować;
 • szkodzi zdrowiu (ból głowy, oczu);
 • aplikacja może być droga;
 • psuje się;
 • uzależnia.
 • nie są ciężkie;
 • ma się wiele książek pod ręką;
 • nie trzeba wypożyczać.

       Mimo zdecydowanej przewagi głosów oddanych na e-booki, to uzasadnienia o książce zdają się być bardziej wyczerpujące, oddające ducha czytania. E-booki  przewyższają tradycyjną książkę tylko parametrami technicznymi; ale cóż nam sądzić? Cieszmy się, że młodzi ludzie chcą czytać, nieważne
w jakiej postaci. Niech znakomitym podsumowaniem tych wyborów będą słowa licealisty:
E-book – w podróży i na plaży; książka – w domku pod kocykiem. Dodajmy jeszcze do tego kubek gorącej herbaty/kawy/czekolady i sposób na jesienne wieczory zapewniony J

Sleeveface w bibliotece szkolnej.

 
 
 
Do Polski wdarła się moda na sleeveface. Fenomenem stały się zdjęcia przedstawiające osoby fotografowane z zasłoniętą przez okładkę książki bądź płyty częścią ciała. W efekcie otrzymujemy złudzenie prezentujące kreatywne i śmieszne połączenie naszej osobowości z ukrytym książkowym alter ego. Zjawisko sleeveface odkryli także bibliotekarze, dlatego zapraszamy na wersję w wydaniu bibliotecznym i podpowiadamy jak zrobić taką u siebie.

"Poszukiwacze zaginionych tytułów" wyniki konkursu.

  "POSZUKIWACZE ZAGINIONYCH TYTUŁÓW"

Wyniki konkursu organizowanego przez bibliotekę szkolną:

Aleksandra Kuca i Mateusz Kolenda - 2A LO - 25/25 pkt.
Weronika Urbańska VI B - 24/25 pkt.
Dominik Boczko VI B -24/25 pkt.
Bartek Waniszewski IV A - 23/25 pkt.
Marcel Kałamaga IV B - 23/25 pkt.
Kamil Zieliński IV B - 23/25 pkt.
Sara Bezkorowajna IV B - 23/25 pkt.
Kacper Szczepański IV B - 23/25 pkt.
Amelia Pejas IV B - 23/25 pkt.
Janusz Śpiewak V A - 15/25 pkt.
Wiktoria Sławińska V A - 15/25 pkt.
Julek Cieśla 1 A gim.- 15/25 pkt.

Nagrody otrzymują:
LO - Aleksandra Kuca i Mateusz Kolenda;
SP: szczęśliwy los wyciągnięty przez p. Dyrektor K. Pogorzelską należy do Dominika Boczko.
Wyróżnienie otrzymuje też jedyny uczeń gimnazjum,Julek Cieśla, który podjął się zadania.

Gratulujemy! Nagrody i wyróżnienie zostaną wręczone w Dniu Patrona.

A. Buchmiet J. Kotomska 

ZAPROSZENIE DO BIBLIOTEKI.

 Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza w każdą środę na zajęcia rozwijające zainteresowania nie tylko czytelnicze. Oprócz rozmów o książce (wybranej przez uczniów), będzie można poćwiczyć swoją spostrzegawczość, refleks, zdolności językowe podczas gier.

Zajęcia dla uczniów klas III – VI SP (Scrabble) – 5-6 godzina lekcyjna (12.00-13.30);
 prowadzenie: Jowita Kotomska

Zajęcia dla uczniów gimnazjum i liceum (Dyskusyjny Klub Książki, gry logiczne) – 8 godzina lekcyjna (14.35 -15.20); prowadzenie: Aneta Buchmiet

WYSTAWA KSIĄŻKI NA LITERĘ "B"

WYSTAWA KSIĄŻKI NA LITERĘ "B"
 W szkolnej bibliotece odbywa się wystawa książek których tytuł rozpoczyna się na literę „B” – jak Biblioteka. Zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia biblioteki.

KSIĄŻKA Z DZIECIŃSTWA NAUCZYCIELI

KSIĄŻKA Z DZIECIŃSTWA NAUCZYCIELI
  W gablocie na korytarzu B-2, znajdują się książki przyniesione przez pracowników szkoły i nauczycieli. W ten sposób dorośli chcieli zaprezentować dzieciom i młodzieży, jakie książki towarzyszyły im w czasach dzieciństwa. Zachęcamy do zapoznania się z literaturą sprzed kilkudziesięciu lat.
 •  

AKCJA PODARUJ KSIĄŻKĘ

AKCJA PODARUJ KSIĄŻKĘ
Przy wejściu do szkoły stoi Robert Lewandowski, a właściwie jego sylwetka wykonana z tektury. Jest to swoista zachęta do włączenia się w akcję Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i podarowania książki.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

październik 2016

 

Po raz czwarty nasza szkoła włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło brzmi:

 

Książka to dopiero początek.

 

No właśnie, czego początkiem może być książka? O tym porozmawiacie z waszymi wychowawcami i wypełnicie swoimi pomysłami (nawet najbardziej absurdalnymi) gotową kartę-plakat. Do tej akcji zapraszamy każdego ucznia naszej szkoły (klasy I SP – III LO). Wszystkie prace będą wyeksponowane na korytarzu. Czas realizacji – do 20 października.

 

W poszczególnych grupach wiekowych zapraszamy do udziału w następujących zadaniach.

 

Klasy I SP

Uczniowie wykonują zakładki do książek, które zostaną pokazane na wystawie. Niech będą to prace pomysłowe i kolorowe. Można zastosować różne techniki. Termin oddawania prac mija 19 października.

 

Klasy II-III SP

Uczniowie biorą udział w projekcie „Tworzymy szkolną encyklopedię bohaterów książkowych”. Szczegóły przekażą wychowawcy klas, a efektem pracy dzieci będzie oprawiona „Szkolna encyklopedia bohaterów książkowych”, z której będzie można korzystać w bibliotece. Czas realizacji projektu to 3.10 do 20.10.2016r.

 

Klasy IV – VI SP

Uczniowie tworzą komiksy na podstawie ulubionej książki lub wg własnego pomysłu. Format prac A4, do dwóch kartek, prace powinny zawierać tytuł. Komiksy będą oceniane przez jury, które będzie brało pod uwagę estetykę wykonania oraz treść. Termin oddawania prac mija  19 października.

 

Klasy I – III gimnazjum i  I – III LO

5.10 na długiej przerwie zapraszamy osoby zainteresowane fotografią, modelingiem do udziału w sesji zdjęciowej SLEEVEFACE (szczegóły –
w bibliotece J).

Od 10 do 21 października czekamy na głos każdego ucznia w rozstrzygnięciu kwestii: Książka czy e-book? Urna do głosowania będzie w bibliotece,
ale oddając głos, należy wpisać na kartce również jeden argument. Relacje
z wyborów, wyniki wraz z opiniami uczniów zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły. Chętni uczniowie podpisują się pod swoją obszerniejszą wypowiedzią, a jury nagrodzi trzy najciekawsze prace.

 

13 października do godz. 13.30 trwać będzie konkurs Poszukiwacze zaginionych tytułów adresowany do uczniów klas IV – VI SP, gimnazjum i liceum. W sektorach szkoły
B i C w różnych miejscach pojawią się karteczki z 25. tytułami książek. Należy dopisać
do tytułu autora i podpisaną kartkę dostarczyć do biblioteki. Zwycięża ta osoba, która odgadnie najwięcej poprawnych odpowiedzi (w przypadku kilku osób z najwyższą liczbą punktów, odbędzie się losowanie zwycięzcy).

 

Ponadto przez cały miesiąc:

w czytelni i na terenie szkoły będzie można zobaczyć wystawki:

Książki na literę B (jak „biblioteka”)

Książki z dzieciństwa nauczycieli

przy kantorku pań woźnych będzie wystawiona SKRZYNIA KSIĄŻEK,
czyli – moja książka w bibliotece (oddaj książkę, którą przeczytałeś i nie będziesz
z niej korzystał; zyskasz wdzięczność innych czytelników!)

 

Dzień 27 października to IMIENINY BIBLIOTEKI. Zapraszamy wtedy wszystkich do nas na słodkie wypożyczanie, nauczycieli – na kawę i coś do niej ;)
Będzie również cukierkowy konkurs:

Pudło wiedzy, czyli poznaj po słowie, co kto ma w głowie.

WYRÓŻNIENIE DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W KONKURSIE „Przerwa z Gigantem”

WYRÓŻNIENIE DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W KONKURSIE „Przerwa z Gigantem”
 Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym na plakat pod hasłem „BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA PRZERWĘ Z GIGANTEM”. Konkurs zorganizowało Wydawnictwo EGMONT z siedzibą w Warszawie (wydawca m.in. komiksów z serii „Gigant”). Zadanie polegało na wysłaniu do redakcji plakatu wiszącego w szkole lub na półce z komiksami Gigant. Plakat miał zachęcać uczniów do odwiedzenia szkolnej biblioteki i zapoznania się z serią komiksów, których przeczytanie gwarantuje wspaniałą przygodę i przeżywanie wielkich emocji. Celem konkursu była promocja komiksów z serii „Gigant”. Bohaterami są m.in. Kaczor Donald i Myszka Miki. Zdaniem ekspertów komiksy są doskonałym narzędziem popularyzacji czytelnictwa i wstępem do czytania literatury. Zarazem są bardzo popularne wśród uczniów. Dzięki udziałowi w konkursie i zdobyciu wyróżnienia (nagrody książkowe) księgozbiór biblioteki powiększył się o: kolejne 5 komiksów z najnowszej serii Gigant Poleca oraz Moje wypieki i desery na każdą okazję, a także Moje przepisy i pomysły Doroty Świątkowskiej (książki blogerki kulinarnej) o łącznej wartości 178,94 PLN.

          Jowita Kotomska, Aneta Buchmiet

NOWE OBLICZE CZYTELNI.

 
Po feriach biblioteka szkolna zaprasza wszystkich w swoje progi. Tu ciągle się coś dzieje:)

Nowe książki, nowe oblicze – choć na razie tylko częściowe – czytelni.
W tak przyjemnych okolicznościach „przyrody”, z ciekawą lekturą w dłoni każdy odwiedzający może przenieść się w inny świat…
Koniec pierwszego okresu to też czas podsumowań: dzięki nowościom statystyki poszybowały w górę, co nas cieszy. Mamy nadzieję, że w ten sposób udowadniacie innym,
że czytanie jest trendy!!! Promujemy dobre nawyki. Oto kilka danych:
Wśród klas I – III SP najwięcej książek wypożyczyła klasa III B (ponad 20 na jedną osobę!).
W klasach IV – VI – prawie 16 książek na osobę wypożyczyli uczniowie klasy VI B.
W gimnazjum prym wiedzie klasa I B (prawie 7 książek na osobę), a w liceum – klasa I (prawie 7 książkek na osobę).
Gratulujemy uczniom tych klas – są to często nasi stali czytelnicy, którzy bez książek nie wyobrażają sobie życia. Takiej postawy życzymy i sobie, i innym w nowym okresie:

Aneta Buchmiet i Jowita Kotomska

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Z ogromną radością pragniemy poinformować, że w bibliotece są już dostępne książki zakupione w ramach projektu „Książki naszych marzeń”. Marcowe Ogólnopolskie Wybory Książek pozwoliły nam stworzyć listę tytułów, do których chcielibyście mieć dostęp. I w ten sposób ponad 100 nowości czeka już na czytelników, a część pozycji doczekała się nawet list rezerwowych. Mamy nadzieję, że teraz nawet najwybredniejszy czytelnik znajdzie coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy!

Aneta Buchmiet, Jowita Kotomska

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA.

 
 

Dnia 25 listopada 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika. Pierwszoklasiści poznali prawa i obowiązki czytelnika oraz zapoznali się z funkcjonowaniem biblioteki. Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani WIELKĄ KSIĘGĄ POLSKIEJ POEZJI DLA DZIECI. Od tej chwili dzieci klas pierwszych stały się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mogą już samodzielnie wypożyczać książki. Na pamiątkę tego wydarzenia wszystkie klasy otrzymały pamiątkowy dyplom. 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU BIBLIOTECZNEGO SPOTKANIE Z MISIEM

 
  W dniu 25 listopada 2015 r., kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, zostały wręczone dyplomy i nagrody osobom, które brały udział w konkursie bibliotecznym SPOTKANIE Z MISIEM.Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną z ulubionym misiem oraz wymienić 5 tytułów książek, w których głównym bohaterem jest właśnie miś. Warto przy tej okazji dodać, że pierwszy miś maskotka powstał 113 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.


 

Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – IGOR KUKUŁA kl. 
3 a
II miejsce – JULIA JASTRZĘBSKA kl. 
2 a
III miejsce – WIKTORIA SOBECKA kl. 2 c
Wyróżnienia otrzymały: Natalia Zawada kl. 
2 a,
Karolina Brodala kl. 
2 a oraz Anna Sztachelska kl. 2 a.
Oto najczęściej wymieniane przez uczniów tytuły książek 
z misiem w rolach głównych:

 • Kubuś Puchatek – A.A. Milne
 • Miś Uszatek – Cz. Janczarski
 • Przygody Misia Paddingtona – M. Bond
 • Miś Fantazy – E. Karwan-Jastrzębska, J. Sedlaczek
 • Miś Yogi – E. Wilson
 • Miś Beniamin – C. Freedman
 • Adaś i miś – E.Ostrowska
 • Dziadek i Niedźwiadek – Ł.Wierzbicki
 • Ten dzielny miś – B.Królikowski
 • Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień – W. Bonowicz
 • Nalle, wesoły niedźwiadek – G. Knutsson
 • Miś Rupert – praca zbiorowa
 • Mój Brat Niedźwiedź
 • Herbatka u Promyka i inne opowiadania. Bajki o misiach – A. Cholewińska – Szkolik
 • IrwingMiś Czarodziej – G. Kasdepke
  POLECAMY I SERDECZNIE ZAPRASZAMY UCZNIÓW WRAZ Z  RODZICAMI  DO WSPÓLNEJ LEKTURY!
  zobacz zdjęcia

Pasowanie na czytelnika w naszej bibliotece

Pasowanie na czytelnika w naszej bibliotece

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na uroczyste pasowanie na czytelnika naszej biblioteki, które odbędzie się 25 listopada (środa) 2015r.  HARMONOGRAM PASOWANIA:

 • 9.50 – 10.35 klasa 1b i 1c
 • 13.40 – 14.25 klasa 1d i 1e
 • 14.35 – 15.20 klasa 1a

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Miesiąc Bibliotek za nami…

Od początku października można było dzielić się z innymi tym, co aktualnie czytacie.

Na papierze znalazły się aż 52 tytuły różnorodnych książek (od kryminałów po romanse ;)) To ważne dla nas, bo w ten sposób pokazujecie, które książki są poczytne. Promujecie też czytania, co dowodzi, że czas spędzony z książką nie jest stracony!

Cała Polska czyta dzieciom

Biblioteka szkolna zachęca rodziców do włączenia się w ogólnopolską akcję:

„Cała Polska czyta dzieciom”

Poniżej prezentujemy list, w którym zawarte są korzyści płynące z codziennego czytania dzieciom. Pamiętajmy 20 minut dziennie! Codziennie!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych październik 2015

biblioteka_grafika

Hasłem tegorocznego święta jest:

„Biblioteki szkolne rządzą!”

Skoro mają rządzić, trzeba wybrać króla…

Niniejszym ogłaszamy powszechne wybory: KTO MÓGŁBY ZOSTAĆ KRÓLEM BIBLIOTEKI? Kandydatami są wszyscy bohaterowie literaccy oraz znani Wam autorzy.

Wybieramy w kategoriach szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

Propozycje kandydatów wraz z krótkim uzasadnieniem prosimy przesłać mailowo (adres: bibliotekazso16.gorzow@wp.pl) lub przynieść do biblioteki. Termin – do 20.10.2015r.

Na autorów najciekawszych uzasadnień czekają atrakcyjne nagrody (m.in. bilety do kina na dowolnie wybrany seans, zaproszenia do pizzerii).

Dla uczniów klas I – III SP organizujemy konkurs plastyczny pt. „KRÓL BIBLIOTEKI SZKOLNEJ” (namalujcie bajkowego bohatera, który może być królem; format pracy A4 lub A3, technika dowolna).

Na autorów najładniejszych prac czekają nagrody-niespodzianki.

biblioteki_rzadza

Czego się można jeszcze spodziewać w październiku?

 • Każda klasa szkoły podstawowej (IV-VI) oraz gimnazjum wykonuje na lekcji wychowawczej dwa plakaty (format A3) na temat:

„KSIĄŻKA UCZY, BAWI, WYCHOWUJE I ŁĄCZY POKOLENIA”.

 • Uczniowie liceum wraz z wychowawcą zastanowią się nad tematem:

„KSIĄŻKA JEST DLA MNIE…”

Przedyskutujcie zadanie, a owocem lekcji w każdej klasie niech będą dwa plakaty, które uzupełnią podaną myśl.

Termin oddawania plakatów upływa 30.10.2015r. Zadbajcie o estetykę prac, gdyż wszystkie plakaty będzie można obejrzeć w galerii „Krąg” w WiMBP w maju 2016 roku.

 • Dwa razy w tygodniu (środa i piątek) na długiej przerwie zapraszamy na wspólne czytanie pt. „Moja przyjaźń z książką”. Każdy, kto chce zaprezentować swoją ulubioną książkę, niech ją przyniesie do stołówki i odczyta z niej wybrany najciekawszy fragment.
 • W Dniu Imienin Biblioteki (środa 28.10.2015r.) w wyznaczonych godzinach będzie można wziąć udział w konkursach:
 • Kl. II – III SP: Gimnastyka dla umysłu (do godziny 14.00);
 • Kl. IV – VI SP: Przysłowia mądrością narodów (pierwsza i druga przerwa: 8.45 – 8.55; 9.40 – 9.50);
 • Kl. gimnazjalne: Z lekturą mi po drodze (druga i trzecia przerwa: 9.40 – 9.50; 10.35 – 10.45);
 • Uczniowie klas licealnych oraz nauczyciele mogą przez cały dzień odebrać z biblioteki Krzyżówkę dla bibliofila i mola.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – niespodzianki. Najstarsi mogą też liczyć na książki ufundowane przez p. Jowitę. Książki zostały podpisane przez pisarkę Barbarę Kosmowską w trakcie spotkania autorskiego, które odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej dnia 30.06.2015r.

Serdecznie zapraszamy! Świętujmy razem już dziś

Aneta Buchmiet, Jowita Kotomska

współpraca – Lidia Lewandowska

Książki dla każdego – od małego do dużego.

 Serdecznie zapraszamy do biblioteki!

Na wszystkich czytelników czekają NOWOŚCI – „książki dla każdego – od małego do dużego”.

Dziękujemy jeszcze raz Panu Dyrektorowi za zrozumienie i wsparcie finansowe przy zakupie poniższych książek, które już od momentu wprowadzenia cieszą się ogromną popularnością.

 Na największe hity książkowe tworzymy listy rezerwacji J

Podsumowanie Ogólnopolskich Wyborów Książek w ZSO nr 16

Podsumowanie Ogólnopolskich Wyborów Książek w ZSO nr 16:
 

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK.

 Dnia 25.03.2015 biblioteka szkolna włącza się w ogólnopolską akcję „Wybory Książek”, której patronem jest minister edukacji narodowej Joanna Kluzik – Rostkowska.

Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” z partnerami:

 • ·Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkól Polskich
 • ·Redakcją „Biblioteki szkolne online”
  W godzinach 9.30 – 11.30 komisja będzie wydawała karty do głosowania uczniom poszczególnych klas (aby usprawnić głosowanie, po uczniów będzie przychodził do gabinetu członek komisji). 

Podsumowanie I semestru.


Pół roku pracy w bibliotece za nami... Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tym, jak poszczególne klasy czytają.

 

Prezentujemy też TUTAJ listę najpilniejszych czytelników.

ZAKOŃCZENIE MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH.

Za nami już październikowe dni , a wraz z nimi - obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, którym w tym roku przyświecało hasło: Kto czyta książki, ten żyje podwójnie. Cieszymy się, że tyle osób zaangażowało się w różne konkursy i akcje. A oto podsumowanie obchodów MMBS.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami. Celem akcji było zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego (2013) Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało: "Biblioteki szkolne bramy do życia".

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursach: literackim oraz plastycznych. Lista osób nagrodzonych i wyróżnionych oraz relacja (wraz ze zdjęciami) z Imienin Biblioteki znajduje się (TUTAJ).

"Mamy Niepodległą" w bibliotece.

                   
Po raz kolejny biblioteka naszej szkoły włączyła się w akcję organizowaną przez Muzeum
Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, która polegała na masowym wysyłaniu kartek
z życzeniami radosnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości.

KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I - VI.

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru ogłoszony został konkurs plastyczny dla uczniów szkoły podstawowej. Szczegóły konkursu tutaj

BIBLIOTEKA ROZPOCZYNA NOWY ROK SZKOLNY 2014/2015

BIBLIOTEKA ROZPOCZYNA NOWY ROK SZKOLNY 2014/2015
 

Biblioteka rozpoczęła pracę w nowym roku szkolnym 2014/2015.

Od 15 września zachęcamy do wypożyczania lektur szkolnych (na razie!).

Już niedługo październik… a w nim po raz kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasłem tegorocznej edycji jest myśl Umberto Eco:

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”.

Wkrótce poinformujemy o zaplanowanych konkursach
z nagrodami oraz innych atrakcjach.

Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy!

Szkolne Koło Scrabble.

 
 
 
Uwaga!
  Uczniowie, rodzice, wychowawcy! 

  Biblioteka szkolna planuje w roku

  Szkolnym 2014/2015 prowadzić

 Szkolne Koło Scrabble. 

Działać ono będzie w ramach ogólnopolskiego programu Scrabble w szkole. 

Korzyści z uczestnictwa dla ucznia:

 • Rozwija kreatywność
 • Rozwija umiejętność logicznego myślenia, dedukcji, wyszukiwania nowych strategii, taktyk itd.
 • Pobudza przyswoić materiał w przyjemny sposób poprzez zabawę, utrwala poprawną pisownię
 • Wyzwala w uczniach chęć działania, co przekłada się na konieczną w procesie lekcyjnym tzw. energię grupową

 

Osoby zainteresowane zgłaszają się do wychowawcy klasy.

Biblioteka szkolna zaangażowała się w akcję "Mamy Niepodległość"

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości biblioteka szkolna, oprócz okolicznościowej gazetki zaangażowała się w ogólnopolską akcję "Mamy Niepodległą!" organizowaną przez Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Informacje szczegółowe: Pobierz plik pdf

 

Uwaga konkurs

UWAGA KONKURS!
 
Bilbioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny dla klas 4-6 SP i gimnazjum pt.:
 
"MOJA KSIĄŻKA NA ŚWIĘTA"
 
Zaprojektuj okładkę książki, którą chciałabyś/chciałbyś przeczytać na święta lub dostać w prezencie. Format pracy A4, technika dowolna. Prace należy składać do biblioteki szkolnej do dnia 18 grudnia 2013 r.
Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody!
 
Serdecznie zapraszamy!

KONKURS PLASTYCZNY - WYNIKI

 
 
 
 
 
 
 
Podczas rekolekcji biblioteka szkolna rozstrzygnęła konkurs plastyczny zorganizowany z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU.

Miło nam poinformować,  że laureatami konkursu zostały następujące osoby:

 

I miejsce  JAKUB ŻOŁĘDZIEJEWSKI kl. I b

II miejsce MARTYNA NOWOSIELSKA kl. III a

III miejsce WIKTORIA SŁAWIŃSKA kl. III b

Zwycięzcom dziękujemy, serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Zdjęcia tutaj

 

Konkursowe prace: Biblioteka – bramy do życia

Konkursowe prace: Pobierz plik pdf

 

SPAM – czyli Solidna Porcja Aktywności Miejskiej

Nie masz pomysłu, jak ciekawie spędzić popołudnie? W bibliotece jest dostępny aktualny informator, z którego dowiesz się: CO? KIEDY? GDZIE?
Nie ma czasu na nudę – w mieście wiele się dzieje :)

 

 
 
Ostatnio dodane zdjęciawięcej ...
Losowe zdjęcia z galeriiwięcej ...